Jarní bazárek

Zveme na Jarní bazárek
13. dubna od 15. do 18. h.

Více

ZŠ TGM Otrokovice

Výstavy k dějinám 20. století (22. 2. 2021)

Ani v době karantény školní budova nespí. Až se žáci druhého stupně vrátí opět do školy, čekají na ně na chodbách druhého patra u učebny dějepisu instalované dvě výstavy. Obě obdržela naše škola darem v rámci dlouhodobé spolupráce s organizací Člověk v tísni, která pořádá každoroční projekt Příběhy bezpráví, do kterého se naše škola pravidelně zapojuje.

První série nástěnných plakátů s názvem Nepřemožená je věnována Miladě Horákové. Kreslený příběh o životních osudech doktorky Horákové byl poprvé publikován v USA v roce 1951. Druhé české vydání vyšlo v rámci Příběhů bezpráví v roce 2020 u příležitosti 70. výročí popravy M. Horákové. Výstižně a srozumitelně popisuje její mládí, období II. světové války i její aktivity po roce 1945, za které byla nakonec odsouzena k trestu smrti.

Druhá výstava mapuje, jak komunistický režim manipuloval s fakty, zneužíval je ke své propagaci a neštítil se do svých nemorálních cílů zapojovat i děti. Výstava Jménem republiky a jejího lidu názorně ukazuje na dobových dokumentech období voleb 1946, situaci v únoru 1948, procesy s třídními nepřáteli a útočnou mediální kampaň na zastrašení obyvatel.

Po prohlédnutí obou výstav se každý jistě zamyslí a může si udělat vlastní názor na dobu komunistické totality, která vedla na jedné straně k demoralizaci společnosti, ale na druhé straně i k hrdinskému odporu nemnoha jednotlivců.

Za přípravu panelů a jejich instalaci patří poděkování paní učitelce Holubové a panu školníkovi.

 

Zaps. P. Herentinová

 

« Zpět

Tel. škola: 576 771 650
Tel. jídelna: 576 771 667
Tel. družina: 576 771 665

Adresa: J. Žižky 1355
765 02 Otrokovice

IČO: 75020238