Přijímací řízení na střední školy (3. 4. 2020)

Aktuální informace

Jednotná přijímací zkouška (JPZ) proběhne nejdříve 14 dnů ode dne obnovení osobní přítomnosti žáků ve škole. Termín stanoví ministerstvo.

Nově: každý uchazeč může písemný test konat pouze jednou. Uchazeč skládá zkoušku ve škole uvedené na přihlášce v prvním pořadí. Pokud v prvním pořadí uchazeč uvedl nematuritní obor, skládá zkoušku ve škole uvedené v druhém pořadí.

Školní přijímací zkouška (ŠPZ) se musí uskutečnit, pokud ji škola zahrnula do kritérií. Bude se konat nejpozději do termínu (včetně) konání JPZ.

JPZ vyhodnocuje Centrum – výsledky budou středním školám zaslány do 7 kalendářních dnů. Škola má pak 1 den na to, aby zveřejnila seznam s výsledky uchazečů.

Pokud se JPZ ani ŠPZ nekoná (u oborů s výučním listem), může střední škola seznam přijatých uchazečů zveřejnit dříve.

Nově: odvolání proti rozhodnutí ředitele není přípustné. Ředitel SŠ může sám přijmout uchazeče na uvolněná místa – po odevzdání zápisových lístků (ZL) a po zjištění, kolik volných míst je na jednotlivých oborech k dispozici.

Nově: zápisový lístek může uchazeč uplatnit opakovaně. Lhůta pro odevzdání ZL je 5 pracovních dní od zveřejnění výsledků přijímacího řízení.

Pokud je žák přijat na obor SŠ, svůj zájem o studium potvrdí odevzdáním ZL.

Pokud bude žák dodatečně přijat i na jiný obor SŠ (po rozhodnutí ředitele SŠ), o který má větší zájem, ZL, který již odevzdal, mu bude vrácen a může ho opět použít.

Další kola přijímacího řízení se konají v souladu se stávající právní úpravou.

Zapsala Mgr. Eva Lužová